dividerآرشیو اخبارdividerبررسی تخصصی انواع لباس کار
بررسی تخصصی انواع لباس کار
بررسی تخصصی انواع لباس کار

در اصطلاح لباس کار به نوعی از لباس اطلاق می­گردد که بر اساس فعالیت و اقلیم و بسته به سلیقه شخصی افراد انتخاب می­شود. در این مقاله قصد داریم به بررسی تخصصی انواع لباس کار بپردازیم.

معمولا در تمام کشورهای صنعتی قانون استفاده از تن پوش جزو یکی از اساسی­ ترین قوائد هنگام کار در تمامی رسته ­ها است و بعد از این که مشاغل بیشتر به سمت تخصصی شدن روی آوردند و بعد از انقلاب صنعتی چنین قوائدی بین همه مردم رایج شد. این قانون باعث شد که نماد یکپارچگی و یکسانی افراد در همه کشور به وجود بیاید. استفاده از لباس کار محدود به افراد و یا شرکت­های خاصی نبوده و در گذشته نیز در مشاغل مختلفی همچون نظامیان بسیار رواج داشته است.

انواع لباس کار:

از دیرباز لباس کار جزو یکی از لباس­های مراقبت و محافظت فردی بوده و همه کارکنان در تمامی ارگان­ها ملزم به استفاده از این نوع لباس بوده­اند. ساده­ ترین نوع از این لباس­ها معمولا به شکل یک تکه(یکسره) و دو تکه (بلوز و شلوار) در محیط کاری مورد استفاده کارکنان قرار می­گرفته است. بر اساس این که کارکنان مشاغل متفاوت با چنین لباسی در محیط کار حضور می­یابند، خصوصیات مختص به آن جزو یکی از مهمترین مسائلی است که کارفرمایان باید به آن توجه کنند.

  1. لباس­های کار یکبار مصرف:

انتخاب و بهره گیری از لباس کاری که برای شغل­های خاصی چون نقاشی مناسب باشد همیشه جزو یکی از مشغله ­های ذهنی افرادی که به این نوع از کار مشغول هستند می­باشد. به دلیل این که ابزار کاری مثل رنگ پس از گذشت زمانی کوتاه باعث از بین رفتن شکل ظاهری لباس کار می­شود و پس از گذشت مدت زمانی نسبتا کوتاه باعث پوسیده شدن لباس و در نتیجه از بین رفتن آن می­شود. طبیعتا در چنین شرایطی تعویض و خرید لباس کار نو مقرون به صرفه نیست.

به همین دلیل باید از لباسی استفاده شود که متناسب با این شغل باشد. لباس­های کار یکبار مصرف معمولا به شکلی یکدست بوده و کل بدن فرد را از جمله بالاتنه، پایین تنه و کفش را می­پوشاند. چنین لباس­هایی را معمولا از الیاف ریز بافت تهیه می­کنند که از نفوذ رنگ و موادی نظیر آن به داخل جلوگیری شود. قیمت لباس کار یکبارمصرف به نسبت سایر لباس­ها معمولا پایین­تر بوده و رنگ آن اکثر مواقع سفید است.

  1. لباس کار خدماتی:

معمولا لباس­هایی که برای کارهای خدماتی استفاده می­شوند از کمترین ترکیب رنگی برخوردارند و به دو دسته بلوز و شلوار دکمه­ های و کاپشن و شلوار زیپی تقسیم می­شوند. قیمت لباس کار خدماتی معمولا به دلایلی از جمله جنس پارچه، دوخت و لایی نامرغوبی که استفاده می­شود ارزان قیمت بوده که همین عامل باعث شده کارفرمایان به این نوع از لباس­ها توجه بیشتری داشته باشند.

  1. لباس کار جوشکاری:

در گذشته­ای نه چندان دور برای مشاغلی همچون جوشکاری از لباس­های معمولی استفاده می­شد که این کار نه تنها عمر مفید لباس را کوتاه می­کرد بلکه موجب وقوع خطراتی از جمله سوختگی شخص بود و همواره نارضایتی افراد را به دنبال داشت. به همین دلیل در صنعت نساجی به دنبال تولید پارچه­ای بودند که این مشکل را برطرف کند و با تولید الیافی که درصد نخ بیشتری در آن بکار رفته تا حد قابل قبولی این نیاز برطرف شد.

در فروشگاه های تجهیزات ایمنی و آتش نشانی معمولا دو نوع از لباس­های نسوز (لی و کتان) را به مردم ارائه می­دهند. میزان مقاومتی که این پارچه­ها دارند تا حد زیادی به دلیل ضخامت و درصد بالای نخ آن بیشتر از لباس­های کار دیگر است. معمولا در کاری همچون جوشکاری برای جلوگیری از تشعشعات از پارچه­ های به رنگ قرمز برای ساخت لباس کار استفاده می­کنند.

ضرورت استفاده از لباس کار:

یکی از مهمترین دلایلی که باعث می­شود عموم مردم به سمت خرید لباس کار روی بیاورند پایین آوردن میزان خسارت ناشی از خطرات کار و حفظ جان اشخاصی که در زمینه ­های مختلف کار می­کنند می­باشد. شایان ذکر است که استفاده از لباس کار فقط به کاهش خطرات ختم نمی­شود بلکه باعث همسان سازی تمام نیروهای موجود در آن رسته شده و می­توان به راحتی آنان را از سایر افراد متفرقه شناسایی کرد. استفاده از چنین لباس­هایی باعث می­شود نظم و یکپارچگی در افرادی که کار می­کنند به وجود بیاید.

با توجه به پیشرفت در تکنولوژی و لزوم استفاده از لباس کار فروشگاه تجهیزات ایمنی برای آسودگی و بالا بردن سطح امنیت کارکنان در سطح کشور اقدام به فعالیت در این زمینه­ کرده­ اند.

نکات فنی لباس کار

لباس­های موجود در این زمینه هر کدام دارای نکات بسیار پر اهمیتی هستند که کارفرما هنگام خرید لباس کار مد نظرش، باید به آن توجه کند. غیر از قیمت لباس کار که جزو یکی از اساسی ­ترین نکات هنگام انتخاب لباس می­تواند باشد کارفرما به جنس پارچه بکار رفته آن نیز باید توجه زیادی داشته باشد. یک لباس کار خوب باید از درصد نخ بیشتری در ساخت آن بکار برود و درصد پایین پلی استر موجود در آن باعث تثبیت رنگ و عدم آبرفت در آن شود.

اندازه لباس باید مطابق استاندارد دوخت شود تا از هرگونه خطرات ناشی از نامتناسب بودن آن در مشاغل سخت جلوگیریبه عمل بیاید. دوخت لباس نیز جزو یکی از ضرورت­ها هنگام انتخاب لباس کار است. در گذشته معمولا لباس­های کار را به صورت تک دوخت یا دو دوخت آماده می­کردند اما اکنون بیشتر لباس­های کار را به صورت سه دوخت آماده و عرضه می­کنند.

مزیت­هایی برای استفاده از لباس کار:

  1.  تاثیر دیداری بر مراجعین: به دلیل تاثیری که پوشش لباس­های فرم بر افراد مراجعه کننده در آن ارگان می­تواند داشته باشد در واحدهای نظامی و سپاهی به پوشش یکسان افراد ذیربط تا حد بسیار زیادی اهمیت می­دهند. در تمامی مشاغل به هر میزان که لباس کار از نظر مراجعه کننده جذاب­تر به نظر برسد ممکن است که احتمال جذب آنان نیز به همان اندازه بیشتر شود. البته باید گفت که برعکس این موضوع نیز می­تواند اتفاق بیفتد که یک لباس کثیف و نامناسب باعث دفع مشتریان به آن مرکز شود.
  2. بیشتر شدن احساس تعلق خاطر کارمندان به سازمان یا ارگانی که در آن مشغول به کار هستند.
  3. شاخصه تفاوت کارمندان با استفاده از لباس کار: ایجاد این ملاک که با توجه به تفاوت لباس کار کارمندان مختلف را بتوان تشخیص داد از دیگر مزایای لباس فرم در کارکنان است.
  4. ایجاد نظم و یکپارچگی در کل مجموعه: یکدست بودن لباس کار در مجموعه­ های متفاوت باعث شفافیت در آن ارگان خواهد شد.
منبع : نمایندگی شرکت صنایع نساجی هلال ایران در استان تهران
آدرس : تهران - کیلومتر 18 جاده لشگری (مخصوص تهران کرج) جنب خیابان 65
تلفن : 2-44987640
فکس : 44986249
تلفن فروش : 7-44984002 داخلی 224 و  228 و 227
پست الکترونیک : info@helaliran.com
عضویت در خبرنامه
© تمامی حقوق برای شرکت طراحی سایت هلال ایران محفوظ است. طراحی شده توسط طراحی آریانا داده پردازی متین