dividerآرشیو اخبارdividerمصاحبه مدیرعامل شرکت صنایع نساجی هلال ایران با روزنامه مردم سالاری
مصاحبه مدیرعامل شرکت صنایع نساجی هلال ایران با روزنامه مردم سالاری
مصاحبه مدیرعامل شرکت صنایع نساجی هلال ایران با روزنامه مردم سالاری

در ادامه بررسی مشکلات و چالش‌های پیش روی صنعت نساجی ایران ضمن بازدید از خطوط تولید و مونتاژ و نمایشگاه دائمی، با مهندس ظاهر رستمی مدیر عامل شرکت نساجی هلال ایران که در کارنامه 32 ساله خود به عنوان دبیر کل جمعیت هلال احمر جمهوری اسلامی ایران، رئیس سازمان تدارکات پزشکی هلال احمر ایران، عضویت در هیات مدیره شرکت سرمایه‌گذاری هلال احمر و مدیر عامل شرکت بازرگانی و نیز مدیر کلی بهزیستی استان تهران خدمت نموده است به گفت‌وگو پرداخته‌ایم که توجه شما را به مشروح این گفت‌وگو وگزارش تصویری آن جلب می‌کنیم.
در ابتدای گفت‌وگو تمایل داریم ما را با پیشینه شرکت نساجی هلال ایران بیشتر آشنا کنید.
این شرکت با بیش از 50 سال سابقه با عناوین و اسامی مختلف با شماره ثبت 5942 فعالیت داشته و در سال 1373 پس از خرید صددرصد سهام توسط جمعیت هلال احمر نام شرکت به شرکت صنایع نساجی هلال ایران تغییر یافته است. علاوه بر شعبه تهران دارای شعبه خوانسار در اصفهان می‌باشد.
در این شرکت 280 نفر در 13 سالن با مساحت 53000 متر مربع اشتغال به کار دارند. با وجود بدهی کلان و عدم کیفیت تولیدات و نداشتن قدرت نقدینگی و رقابت در بازار تا سال 94 که بنده به عنوان مدیر عامل شرکت انتخاب شدم با تلاش‌های صورت گرفته به لطف الهی امروز شرکت نه تنها بدهی نداشته بلکه نسبت به بازه زمانی 10 ساله قبل 40 درصد و در بازه زمانی 95-96، 60 درصد افزایش تولید در کنار ارتقای کیفیت داشته‌ایم و در بسیاری از محصولات نیز حتی شاهد کاهش قیمت‌ها بوده‌ایم.
باتوجه به فعالیت‌های گسترده شرکت نساجی هلال ایران در خصوص ماموریت‌های شرکت بیشتر توضیح بدهید. 
ماموریت شرکت ما تامین اقلام اضطراری جمعیت هلال احمر و سازمان‌هایی همچون: نیروهای مسلح (ارتش، سپاه پاسداران، نیروی انتظامی) سازمان مدیریت بحران، استانداری‌ها و عموم مردم تعریف شده که مردم عزیز جهت تهیه اقلام مورد نیاز خود به تعاونی مصرف مستقر در محل شرکت و 5 فروشگاه و نمایندگی در سطح کشور مراجعه می‌نمایند و طبق ماده 3 اساسنامه موضوع فعالیت‌های شرکت عبارتند از:
الف: تولید انواع نخ، پارچه، پتو وبه طور کلی هر نوع تولیدات نساجی و فروش محصولات تولید شده.
ب: خرید و فروش و واردات انواع مواد اولیه و ماشین آلات و لوازم یدکی مورد نیاز.
ج: هرگونه واردات و صادرات و معاملات بازرگانی مجاز.
د: تولید چادر امدادی، چادر مسافرتی و سایر ملزومات امدادی.
هـ : فعالیت آزمایشگاه شرکت به عنوان آزمایشگاه مستقل در جهت ارائه خدمات آزمایشگاهی به شرکت‌های درخواست کننده آزمون.
بدین لحاظ شرکت نسبت به افزایش کیفیت و توان تولید محصولات خود در جهت بهینه نمودن بازار فروش تولیدات و افزایش درآمد از محل فعالیت‌های جاری به منظور تامین هزینه‌ها وسوددهی، برنامه‌ریزی نموده است.
باتوجه به اینکه اشاره کردید که 280 نفر پرسنل کارگری در این شرکت مشغول به فعالیت‌اند لطفا بفرمائید این پرسنل در چه بخش‌هایی اشتغال به کار دارند؟
1- ستادی:
شامل واحدهای برنامه‌ریزی، طراحی مهندسی، امور مالی، امور اداری، کنترل کیفیت، آزمایشگاهی، بازرگانی.
2- تولیدی:
شامل واحدهای چادردوزی، پتوبافی، ریسندگی، قیطان بافی، پوشاک، پل و پایه.
 چه فرآیندهایی برای تولیدات محصولات شرکت وجود دارد؟
1- فرآیند تولید:
شامل دستگاه‌های بافنده، کوتینگ، چله کشی، DUP،PVC،PUY وخریداری نخ که با 40 نفر نیروی مستقیم در شهرستان خوانسار مشغول به فعالیت می‌باشد.
2- فرآیند مونتاژ و پتوبافی:
که 240 نفر نیرو و در بخش‌های پل و پایه، دوخت و چاپ در جاده مخصوص تهران کرج اشتغال به کار دارند.
محصولات تولیدی شرکت نساجی هلال ایران به چند دسته تقسیم می‌شود؟
1- چادر:
چادرهای امدادی در ابعاد 240،80،50،24،12،8،6،4 متری با ظرفیت تولیدی روزانه 400 تخته 12 متری و 800 تخته 8 متری.
2- پتو:
پتوهای نمدی یا سربازی با ظرفیت تولیدی روزانه 900 تا 1000 تخته 2 نفره و تک نفره.
3- تهیه و تولید پوشاک، کوله پشتی، کیسه خواب، سرویس‌های بهداشتی صحرایی، کیف‌های آلومینیومی کمک‌های اولیه، کیف‌های کمری و...
شرکت شما در خصوص کسب رضایت مشتریان چه خط مشی و سیاست‌هایی را در پیش گرفته است؟
ارتقا، کیفیت سرعت در تولید و قیمت مناسب 3 رویکرد اصلی ما در خط مشی ترسیمی شرکت می‌باشد.
در حالی که قیمت اکثر محصولات‌مان نسبت به سال 92 هیچ‌گونه افزایشی نداشته، با کیفیت بالاتری هم در حال عرضه است و نکته بارز آن ایرانی بودن مواد اولیه و فرآیند تولید می‌باشد.
تمامی محصولات ما با حداکثر 5 درصد سود به دست مشتریان می‌رسد و در شرایطی است که مشابه خارجی آن تقریبا 2 برابر قیمت محصولات شرکت ماست به عنوان مثال کوله پشتی مرغوب تولیدی این شرکت به قیمت 000/130 تومان عرضه می‌گردد که مشابه خارجی آن 000/300 تومان می‌باشد. نیز چادر هلال به قیمت 000/700 تومان عرضه می‌گردد که قیمت مشابه وارداتی آن 000/000/3 تومان می‌باشد. درخصوص چادر راپال نیز همین طور میان قیمت عرضه ما و مشابه وارداتی آن اختلاف یک میلیون تومانی وجود دارد.
ضمنا ما در تولید «پارچه کوردرا» که تا سال 95 وارداتی بوده است به خودکفایی رسیده‌ایم. لازم بذکر است تمامی محصولات تولیدی این شرکت قابلیت  تعویض و پیگیری دارد تا تمام حقوق مشتریان حفظ گردد.
 آیا شما به عنوان مدیر عامل شرکت در زمینه ماموریت‌های اجتماعی مجموعه تحت مدیریت خود چشم‌اندازی ترسیم کرده و فعالیت‌هایی در این خصوص داشته‌اید؟
بله قطعا. شرکت ما باتوجه به رسالت امدادی و کمک‌رسانی، در زمینه‌های عالم المنفعه بیشترین حضور را داشته است. در جریان زلزله کرمانشاه، این کارخانه به صورت شبانه‌روزی در حوزه تولید، بارگیری، ارسال اقلام امدادی مناطق زلزله‌زده به ویژه چادر اسکان اضطراری، ست خواب، پتو، نایلون سنگری، کیف کمک‌های اولیه فعال بوده به نحوی که در حداقل زمان ممکن توانست با همت نیروهای امدادی در تدارک فوری اسکان اضطراری اولیه زلزله‌زدگان گام‌های موثر بردارد.
صنایع نساجی هلال ایران محل مراجعه غالب اشخاص حقوقی و حقیقی که قصد خرید و اهدای اقلام امدادی برای کرمانشاه داشتند، بود و با آغوش باز و حداکثر مساعی پاسخگوی انتقال محبت‌های بی‌دریغ مردم به آسیب‌دیدگان بود.
این شرکت در سنوات قبل در زلزله چین و بلایای طبیعی پاکستان، ازبکستان، جمهوری آذربایجان و همچنین آوارگان حملات تروریستی عراق و سوریه مقادیر معتنابهی چادر و پتو به این کشورها صادر نموده است که این روند حسب درخواست آنها قابل استمرار و تامین می‌باشد.
در پایان گفت‌وگو به عنوان یکی از بزرگترین واحدهای تولیدی نساجی چنانچه درخصوص چالش‌های تولید در کشورمان سخنی دارید بفرمائید.
بله سخن در این زمینه بسیار است. بنده به عنوان یکی از مدیران مملکت که در بخش‌های مختلف سابقه خدمتی دارم همواره براین عقیده بوده‌ام که چالش‌های بخش اقتصاد و واحدهای تولیدی کشورمان به حوزه‌های زیر تقسیم می‌شود:
1- عدم فرهنگسازی موفق و نهادینه نشدن الگوی مصرف ایرانی اسلامی:
سالهاست که جامعه ما با رویکرد مصرف گرایی و اسراف نتوانسته از منابع ملی به نحو شایسته بهره‌برداری و صیانت کند. ضعف در مدیریت و عدم فرهنگسازی مصرف بهینه حوزه‌های بسیاری از سرمایه‌های میهنی همانند آب را به مخاطره انداخته است. امروزه همین رویکرد یعنی انتظار برای رسیدن به نقطه بحرانی و بعد مدیریت آن همانند نوسانات ویرانگر بازار ارز صدمات جبران ناپذیری به مملکت ما وارد نموده است.
2- عدم بروزرسانی و اصلاح قوانین جاری کشور:
بسیاری از قوانین کشور همانند قوانین نظارت بر حقوق و دستمزد مدیران، قوانین گمرک، قوانین تولید و... نیازمند بازنگری و اصلاح جدی هستند چراکه متاسفانه در بسیاری از قوانین جاری کشور آینده نگری نشده و به صورت مقطعی و برای علاج لحظه‌ای چالش‌های کشور تدوین شده‌اند. همچنین قوانین بسیاری همچون حمایت از تولید کالای ایرانی فرآیندهای دقیق کارشناسی را نگذرانده و بهره‌مندی از نظرات صاحبان اندیشه و متخصصین و کارآفرینان و کارفرمایان را ندارد.
3- چالش‌ها و موانع مالی در بخش تولید:
امروز سهم درآمد کشور از مالیات بخش تولید تنها 7 درصد است که در راستای تشویق و حمایت واقعی از واحدهای تولیدی می‌توان آن را کاهش داد. سود تسهیلات بانکی که انتظار می‌رفت 2 الی 4 درصد باشد، متاسفانه بیش از سود و درآمد حاصل از فعالیت‌های تولیدی شرکت‌هاست و عملا واحدهای تولیدی توان باز پرداخت تسهیلات با نرخ بهره بانکی جاری را ندارند و به همین دلیل با قاطعیت می‌توان گفت با رویه‌های جاری «سود در تولید نیست» و سرمایه‌گذاران رغبتی برای فعالیت در این بخش ندارند.
بنابراین «نجات واحدهای تولید از طلبکاران» رسالت بزرگی است که برعهده سیاست‌گذاران و مدیران ارشد مملکت است. طلبکارانی همچون سازمان‌های مالیاتی، تامین اجتماعی، مالیات بر ارزش افزوده، اداره کار، بانک‌ها و... می‌بایست حداکثر مساعدت و تعامل را با واحدهای تولیدی داشته باشند. البته قابل ذکر است شرکت نساجی هلال احمر به لطف خداوند با همت مدیران و کارکنان خود هیچگونه بدهی معوق به اداره کار، تامین اجتماعی و سازمان مالیات ندارد و تمام اهتمام خود را بر شفاف‌سازی امور مالی خود قرار داده است و این در حالی است که این شرکت به هیچ عنوان از بودجه دولتی بهره‌مند نیست.
4- حمایت از کارفرما، سرمایه‌گذار، کارآفرین و پیمانکار در کنار حمایت از قشر کارگر:
همه ما قدردان زحمات خالصانه و دلسوزانه جامعه کارگری  و این قشر زحمت‌کش جامعه هستیم. پیشرفت و توسعه کشور مرهون خدمات و کار شبانه‌روزی کارگران ما در تمامی واحدهای تولیدی و غیرتولیدی است. لیکن آنچه که در این میان مورد غفلت قرار گرفته حقوق پیمانکار، کارفرما، کارآفرین و سرمایه‌گذار و یکجانبه‌گری در حمایت از جامعه کارگری است.
اگر آنطور که شایسته است از حقوق این بخش از چرخه اقتصادی کشور حمایت نشود دیگر هیچ تمایلی برای سرمایه‌گذاری در بخش خصوصی و اشتغال‌زایی وجود نخواهد داشت.
شایان ذکر است در شرکت نساجی هلال ایران حفظ شان و منزلت کارگر و پرهیز از هرگونه اجحاف در حق کارگر سرلوحه تمام امور قرار داشته و با تدبیر مدیران تا به امروز تمامی حقوق، مزایا، اضافه‌کار، کارانه و... تمامی کارگران بدون وقفه پرداخت شده است.
5- شعازدگی در تصمیمات و سیاست‌گذاری‌ها
در تمامی کشورهای توسعه یافته در کنار کار و همت مضاعف، نظارت و ارزیابی و شفاف‌سازی عملکرد سازمان‌های دولتی و غیردولتی جزو جدایی ناپذیر و کلیدی توسعه اقتصادی است که متاسفانه در کشور ما این رویکرد جای خود را به شعار و تشریفات سطحی و غیر موثر داده است که جالب توجه است گاهی خود این شیوه نظارت و تصمیم‌سازی نه تنها موجب شفاف‌سازی نشده بلکه گره‌ای برگره‌ها افزوده است.
6- تحریم‌های خارجی به اندازه «خود تحریمی‌ها» موثر نیست
ما باید واقعیت‌ها را بپذیریم  و تحریم‌های خارجی را به عنوان یک عنصر مخرب و موثر در چرخه اقتصادی کشور مورد توجه قرار دهیم. ولی همانطور که قبلا اشاره شد «خود تحریمی‌ها» و ایجاد موانع در کنار افزایش هزینه‌ها که در داخل خود کشور، خودمان بر خود تحمیل می‌کنیم به مراتب مخرب‌تر است.
بسیاری از افزایش قیمت‌های اخیر در کالاهای ساخت داخل که به بهانه نوسانات نرخ ارز صورت گرفته کاملا بدون منطق و غیرمنصفانه بوده و در نهایت آسیب آن متوجه مصرف‌کننده می‌باشد و نارضایتی عمومی را افزایش می‌دهد.
لازم به ذکر است این واحد تولیدی در این تلاطم افزایش قیمت‌ها، نسبت به سال‌های قبل نه تنها افزایش قیمت نداشته بلکه بسیاری از قیمت‌ها ثابت و حتی کاهش هم داشته‌اند که «حقوق مصرف‌کننده» کاملا رعایت و صیانت شده است.

منبع : روزنامه مردم سالاری
آدرس : تهران - کیلومتر 18 جاده لشگری (مخصوص تهران کرج) جنب خیابان 65
تلفن : 2-44987640
فکس : 44986249
تلفن فروش : 7-44984002 داخلی 224 و  228 و 227
پست الکترونیک : info@helaliran.com
عضویت در خبرنامه
© تمامی حقوق برای شرکت طراحی سایت هلال ایران محفوظ است. طراحی شده توسط طراحی آریانا داده پردازی متین